Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Messenger:

02.12.2008
 Je tu čas vánoc a loni v tuhle dobu jsem si řekl, že minimálně každý rok postavím jednoho volňáska. A protože sliby se mají plnit, volba padla na dvouplošníka Sperry Messenger. Kdysi se ovšem dala koupit i stavebnice, kterou vyráběl podnik Modela, ale v současnosti je k sehnání pouze někde na aukru a to dost předražená, nebo náhodou na modelářských DF.

 Naštěstí díky ochotným modelářům Kofejnovi a panu Andrýskovi jsem ale sehnal plán, materiál jako je balsa atd. doma ještě mám. A protože se mi doma válí nevyužitý motor Modela 0,27 na Co2, pro který byla stavebnice v originále navržena, tak jej uplatním v tomhle éru.:-)
Trup je slepen z lehké, ale pevné balsy, tedy lišt průřezu 3x3 a 3x2mm. Lem kokpitu a pomocná žebra trupu jsou z měkké balsy tl. 1,5mm. Výztuhy pro křídlo balsa tl. 3mmm a lože motoru je z překlížky tl. 1,5mm.

Vop a sop je slepena z balsy tl. 3mm, Křídlo pak z žeber z balsy tl 2mm a lišt 2x4, 3x4 a 2x9mm. Výztuhy pak z balsy tl 3mm. Držák pro horní křídlo jsem oproti plastovému originálu slepil ze smrkových lišt 2x3mm. Podvozek je ohnut z ocelového drátu pr. 0,7mm. Nohavice a pomocné křídlo jsou z papírové čtvrtky. Kryt motoru je vysochán ze styrodutu do hladka vybroušen a přelaminován 1x sklem 80g/m2. Přestříkáno stříbrným sprejem. Válce jsou vysoustruženy na vrtačce také ze styroduru, napřed smirkem na válcovitý tvar, po té mezižeberní mezery plátkem lupenkové pilky. Barveno tónovaným balakrylem. Kola jsem nemohl nikde sehnat v patřičné velikosti, tak jsem jej opět na vrtačce vysoustružil z pěnovky, bočnice jsou z balsy tl. 1mm a konus z boků je ze styroduru.

 13.12.2008 Potahový papír japan 16g, jsem obarvil barvou Duha na žluto. Po vysušení ještě přežehlil aby byl co nejrovnější. Na kostru je přilepen napínacím nitrolakem, po té vypnut. Celková váha éra je 104g.

Plánky: JPG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

20.9.2017
 Je docela zajímavé, že Messenger měl více provedení obalové krabice. Že bytaké vývoz do zahraničí?...

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

3.7.2018 Když jsem byl v tom zalétávání gumáků, tak jsem vzal s sebou i sifoňáky. Messenger letí napoprvé a charakteristický zvuk motoru má svoje kouzlo, kterému jde jen těžko odolat. Letové výkony jsou přímo úměrné otáčkám motoru, které jsou kvůli váze vyšší a tím i kratší chod.:-(

Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2018. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.