CD + CO2 motory:
CO2 motory
12.12.2007
Určitě si každý, kdo s kysličníky létal, rád zavzpomíná na charakteristický zvuk a éra, které se pro ně stavěly.
Právě proto bych se měl o těchto motorech a vůbec kategorii zmínit. Jako kluk jsem v roce 1988 pár modelů na Co2 postavil, ale na soutěž jsem se nikdy neodvážil.
Tehdy jsem čerpal informace z časopisu Modelář, kde vycházely i plánky. Tak jsem postavil Čiháka podle pana Alferyho.
Dost mě ale zaujaly soutěžní éra, kocepce trup balsová trubka, křídla konstrukční. Takové éro lítalo nádherně a výkon motoru plně vyhohoval. Při 3 minutách chodu se dostal do slušné výšky a pak vše záviselo jen na doutnáku.
Postavil jsem také Z37 Čmeláka s rozpětím cca 600mm, ale byl asi na ten motor těžký, moc se mu lítat nechtělo.
Tehdy se ovšem daly koupit i stavebnice, které vyráběly podniky Modela a Igra, třeba dvouplošník Messenger, nebo Tourist a L60 Brigadýr.
Právě tehdy jsem koupil a postavil Brigadýra. Ale zájmy se měnily a tak nějakým zázrakem jako značně olétaný a poničený přežil 20 let v prachu na půdě.
Chtěl bych zde zmínit i různé vylepšení motorů, které podnik ÚV svazarmu Modela vyráběla. Celoplastový píst byl doplněn těsnícím kroužkem, hlava válce doznala změn velikosti a počtu výfukových otvorů, Také kliková skříň byla odvětrána. Plastová plnící koncovka byla nahrazena duralovou, nádrž k motoru byla různých velikostí atd. Viz foto.
Tak jsem se rozhodl dát této kategorii ještě šanci a motor jsem dal dokupy. Sehnal jsem ještě jeden a plno náhradních dílů. Nakonec jsem Brigadýra oprášil a kompletně zrestauroval. Už se těším na klidné letní podvečery až si opět zalétám.:-)
Video:
12.6.2015
Kromě standartní plnící koncovky na klasické CO2 bombičky se Vyráběla i redukce na plnění z CO2 kyvety. Dosáhlo se tak naplnění většího množství plynu do nádrže motoru...
9.1.2013
Trubičky... x-krát pozohýbané...kde nové dnes sehnat? Na inzerát na internetu se to už téměř nepodaří. Ty které nabízejí modelářské obchody mají rozměr 2/1,2 - 1000mm. Síla stěny 0,4mm je už ale moc. Dají se ale koupit mosazné trubičky v OBI, metrová trubička s průměrem 2mm a sílou stěny 0,3mm. (54kč) Trošku hůř se ohýbají. Viz obrázek 2(níže), nebo video(výše). Po vyžíhání je to už v pohodě.
Další variantou je mosazná trubička 2mm se sílou stěny 0,3mm a délky 300mm. Viz obrázek 3(níže). www.jatagan.eu. Cena za 1ks je 16kč.:-). Dobře se tvarují a pájí. Na obrázku 4 jsem objednal mosazné trubičky 2mm se sílou stěny 0,1mm a délkou 305mm. Cena za 3ks je 160kč . Je to typ MBT20 od Albion Alloys. Ty jsou ale příliš tenkostěnné, při ohýbání se bortí. Nepomohlo ani vyžíhat do měkka zapalovačem. www.litomysky.cz
Nejlepší variantou je ovšem sehnat originální nepoškozené a nezdeformované trubičky, jsou z uvedených nejměkčí a nejtvárnější. Taky ale nejzranitelnější. Navíc asi nebudou mosazné, ale měděné. :-)
Pak můžou zrestaurované a plně provozu schopné CO2 motory vypadat například takto:
Náhradní díly... Dnes již téměř nesehnatelné, existují domácí zásoby, nebo dědictví po někom. Objevují se na internetu jako inzeráty, nebo na Aukru. Docela mě překvapilo, že některé díly byly prodávány pod značkou Pelikán.
Ideální ovšem je, když se podaří sehnat komplet original a ještě k tomu nový a nepoužitý motor CO2 Modela 0,27ccm. Rok prodeje z paragonu je Září 1981. V té době jsem měl 8 let. Sehnal jsem nedávno na Aukru.
Motory COX 0,49
23.10.2012
Tak tohle je taková záležitost, prostě mě baví miniatury. Je pak ale otázkou, jaký takový malý motor má tah a vlastně využití.:-) Tyhle dva motůrky o objemu 0,8ccm mají žhavící drát přímo a napevno ve žhavící hlavě. Mají docela tah, když se patřičně vyladí :-). Ten s černou nádrží nese označení Dragonfly a ten druhý BabeBee.
Já jsem je použil Babe Bee napřed v Oldtimerovi jako volňásek, ten mi málem uletěl a Dragonfly na pylon Gloud Dancera.
Video:
CD motory
19.12.2005
Jako mnoho modelářů přede mnou jsem se i já pustil do převíjení a laborování se střídavými motorky z CD mechanik.
Zaujalo mně to dokonce natolik, že jsem se začal zajímat nejen o to, jak motory převinout, jakým drátem, ale i jak zvýšit výkon. Pořídil jsem kvůli tomu i digitální váhu, aby měření bylo přesnější.
Díky podpoře z otcovy strany, který mi sehnal Cu drát, jsem na jeho soustruhu začal „vyrábět“ první prototyp motoru, který by opravdu tahal, a přitom byl lehký a jednoduchý na výrobu.
Nesmím ještě zapomenout zmínit i pomoc od Petrse, který mi po ohlášce na fóru www.mojehobby.cz, poslal zadarmo 12ks neodymových magnetů N48, 5x5x1mm – díky!. Neodymy z mechanik jsem zatím nepoužil, ikdyž jich mám docela dost. Každý má ale jiný rozměr.
První pokus
Jako pokus je první převinutý CD motor, který má originál magnet, průměr rotoru 24mm a převinul jsem jej Cu lakovaným drátem o průměru 0,30mm. Každá cívka má 26 závitů, zapojení je do trojúhelníku. Vrtule je použita Graupner 6-3“. Tah motorku jsem neměřil, ale skutečnost, že po umístění na pylon VSO 10C(2m) v tlačném uspořádání se mi podařilo dvakrát s přehledem nastoupat do min. 100m + poletování kolem po dobu 25 minut mluví myslím samo za sebe.
Samozřejmě to nebylo jen motorem, ale i vydatným prouděním na svahu. Na letišti ZDZ Poličná kde je rovina ho tento motor udržel sotva ve vodorovném letu.
Takže je jasné, že jsem to musel změnit.
Motor č.1
Zatím mnou vyrobená nejvýkonnější verze. Průměr zdvojeného statoru 19,5mm, 9/12 pólů, převinutý Cul drátem průměr 0,35mm, 23 závitů na pól, do trojúhelníku, valivá ložiska, 24x neodym magnet 5x5x1(dvojřad).Váha 40g.
- Vrtule GWS 7/35. Statický tah 337g! (video), Odběr 3.87A (video)
- Vrtule GWS 8/4. Statický tah 420g!! (video), Odběr 6.58A (video)
- Vrtule GWS 9/5. Statický tah 526g!!! (video), Odběr 10.06A (video)
U tohoto motoru se zdvojením statoru a magnetů nezvýšily otáčky/Volt, ale kroutící moment.Viz foto a video.
Použit jako pohon Čiháka.
Motor č.2
Motor č.3
Použit jako pohon Hydrofoamu. Výkon cca 60W
Motor č.4
Použit jako pohon Elipse. Výkon cca 100W
Motor č.5
Výkon cca 100W
Motor č.6
Použit jako pohon Discuse 3m. Výkon cca 250W
Motor č.7
Použit jako pohon Vso 10 2m. Výkon cca 50W
Motor č.8
Výkon cca 200W
Motor č.9
12ti pólový stator, průměr 28mm, 17 závitů na pól (drát pr.0.355mm). Není třeba neodymových magnetů. Motor byl vyroben z harddisku počítače, na kterém byly vytvořeny tyto stránky :).Výkon cca 80W
Motor č.10
12ti pólový stator, průměr 40mm, 16ti pólový rotor (32x neodym 8x5,6x1,6mm). Druhá verze tohoto motoru. Navinuto 14 závitů na pól,
4pramenným Cul drátem průměr 0,2mm. Hřídel průměr 4mm, 2x kuličková ložiska. Sestaven z 5 statorů vykuchaných z disketových jednotek. Plechy jsou velice kvalitní a lakované, motor jsem neměřil, ale podle prvních zkoušek je velice silný.Výkon cca 300W
Motor č.11
18ti pólový stator, průměr 56mm!, 12ti pólový rotor (12x neodym 10x5x2mm). Navinuto 15 závitů na pól,
4pramenným Cul drátem průměr 0,2mm. Hřídel průměr 4mm, 3x kuličková ložiska. Sestaven z 6 statorů vykuchaných z disketových jednotek. Plechy jsou také velice kvalitní a lakované. Vrtuli plánuji kolem 14 - 15 palců. Kroutící moment je obrovský, dle pokusů se jeví výkonově velice dobře. PS: ta poslední fotka je pro srovnání velikosti s motorem vyrobeného z HDD notebooku. :-))Výkon cca 400W
|