F1R(micro 35):
18.1.2013
Další kategorie, která mě zajímá. Těchto eroplánků jsem už několik postavil, ale neměl jsem foťák a tak nebyly dochovány. Konstrukce z balsových lišt pod průřez 1x1mm, potah nitrolakem nalitým na vodní
hladinu ve fotomisce. Pak rámečkem sejmout a usušit. Průhledný duhový potah měl své kouzlo a tak to chci zkusit opět po létech znova.
V dnešní době je dostupnost materiálů zcela jiná, než kdysi. Internet nabízí ingredience míchání smesi pro mikrofilm. 0,8l napínacího nitrolaku, 2dcl acetonu, 2cm3 eukalyptového oleje a dvě kapky ricinoveho oleje.
Pak směs nechat zrát v uzavřené nádobě 6 týdnů...Pak nalit na vodní hladinu, po 10 minutách sejmout rámečkem a nechat v uzavřeném boxu zrát alespoň 1 měsíc. No krásná technologie...
Dále lze zakoupit ultra tenkou čirou folii(made in USA), která víceméně váhově i vzhledově nahradí předchozí mikrofilm a navíc je mnohokrát pevnější. Distribuce u nás v ČR je přes pana J. Kalinu.
Tento model jsem si postavil jen tak pro radost, abych měl doma možnost si zalétat, když je venku mráz a nepohoda. Konstrukce křídel je z balsových lišt o průřezu 1x1mm, žebra z balsy tl. 1mm nařezaná podle šablon a koncové oblouky
taky z lišt 1x1mm namočené ve vodě a v šabloně ponechána k vyschnutí. Tvary jsou, jak mě napadly, bez plánku. Jen malá inspirace z internetu. Zatím váha cca 1,5g, uvidím, o kolik naroste s vrtulí, potahem a gumovým svazkem.
Do fotomisky jsem nalil vodu. Mikrofilm jsem pro začátek namíchal jen napínací lak C1106 + aceton. Poměr míchání 4:1. Pak na vodní hladinu nalil jen minimum směsi. Cca 1cm3. Je zajímavé, jak má poměr míchání vliv na smršťování mikrofilmu na hladině. Čím více se nitrolak ředí, tím více se smršťuje.
Pro jeden model fotomiska stačí, ale lepší je mít vodní nádrž větší a hlubší. Pak se dá vyrobit větší plocha potahu a s rámečkem se ve vodě lépe manipuluje. Hotový mikrofilm jsem podebral rámečkem ze smrkových lišt 5x5mm.
Rozpětí křídel je 370mm, rozpětí Vop je 230mm a délka éra je 380mm. Váha bez gumy 1,99g.
Plánky:
JPG
Aby bylo éro komplet, dodělal jsem ještě konstrukční vrtuli. Bohužel ale výkony s ní značně klesly, takže jsem se raději vrátil k celobalsové, se kterou se letové časy pohybují kolem 60sec.
Video:
Po konzultaci s p. J. Kubešem (díky za know how) jsem nabyl dojmu, že ne všechno jsem udělal správně a tak se pouštím do stavby dalšího éra. Mělo by být tvarově jiné a hlavně o dost lehčí.
Vrtule ja stavěna na balsovém špalíku přímo ve zkroucení. Na mikrofilm jsem tentokrát použil plechovou krabici o rozměrech cca 1000x600x150mm, naplněnou vodou cca 5cm pod okraj. Napínací lak se rozleje do větší plochy po hladině a dřevěný
rámeček se také lépe vsunuje pod hladinu. Vyjmuté rámečky s mikrofilmem nechám uschnout a několik týdnů zestárnout. Tím mikrofilm malinko povolí a je k použití stálejší.Co se mi ale nepodařilo vyřešit je vodní kámen obsažený ve vodě - dělá to nehezké mapy na potahu.:-(
Éro je komplet. Ikdyž jsem na váze šetřil kde se dalo, je ale ještě stále co vylepšovat. Takto se váha draku vyhoupla na 1,65g. :-( Chce to stavět a létat. Hodně se dá ubrat na vrtuli a trupu. Křídlo je o dvě žebra těžší spoji v uších - už vím jak je vynechat. Sop by šla také odlehčit. Velké plus se ukázalo použitím balsové trubky na trup, je odolnější na krut než předchozí trámek a je o půlku lehčí.
Pro létání mám už domluvenou malou tělocvičnu, tak uvidíme, beru to ale hlavně jako zábavu...:-)
Rozpětí křídel: 370mm, Vop 240mm, délka trupu 450mm a průměr vrtule je 280mm.
Video:
4.3.2017
Domluvili jsme se s Palem Poloncem a Josefem Kubešem, že se potkáme na soutěži F1D, F1M, F1L a F1R, ve Střelicích u Brna. Létalo se v hale ZŠ s výškou stropu 8m. Vzal jsem s sebou i moje dva eroplánky.
Bral jsem vše jen jako informativní schůzku a taky jsem konečně vyzkoušel jak ty moje éra lítají. Palo mi daroval nějaké gumičky a tak jsem mohl vyzkoušet delší let. Docela jsem se divil, že i ta moje příšerná vrtule pěkně táhla.
Nakonec se mi podařilo zalétnout čas 6min 38sec.
Já vím je to málo, ale už to není 1 minuta jako v obýváku. Éro brouzdalo po stropě haly a Ondra Krucký mi pomohl stírovat. Pepa Kubeš mi daroval vrtuli na F1R jako studijní materiál a Ondra Balsu na stavbu. Příjemně jsem si popovídal i s Ivanem Trégrem a Mikitou Kaplanem. Všichni se mi snažili předat své zkušenosti se stavbou a létáním těchto kategorií,
takže pánové všem moc díky! Na další soutěž plánuji postavit konečně éro podle pravidel.
|