Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Brigadýr L-6O:

12.12.2007
 Určitě si každý, kdo s kysličníky létal, rád zavzpomíná na charakteristický zvuk a éra, které se pro ně stavěly.
Právě proto bych se měl o těchto motorech a vůbec kategorii zmínit. Jako kluk jsem v roce 1988 pár modelů na Co2 postavil, ale na soutěž jsem se nikdy neodvážil. Tehdy jsem čerpal informace z časopisu Modelář, kde vycházely i plánky. Tak jsem postavil Čiháka podle pana Alferyho. Dost mě ale zaujaly soutěžní éra, kocepce trup balsová trubka, křídla konstrukční. Takové éro lítalo nádherně a výkon motoru plně vyhohoval. Při 3 minutách chodu se dostal do slušné výšky a pak vše záviselo jen na doutnáku. Postavil jsem také Z37 Čmeláka s rozpětím cca 600mm, ale byl asi na ten motor těžký, moc se mu lítat nechtělo. Tehdy se ovšem daly koupit i stavebnice, které vyráběly podniky Modela a Igra, třeba dvouplošník Messenger, nebo Tourist a L60 Brigadýr.
 Právě tehdy jsem koupil a postavil Brigadýra. Ale zájmy se měnily a tak nějakým zázrakem jako značně olétaný a poničený přežil 20 let v prachu na půdě.
Chtěl bych zde zmínit i různé vylepšení motorů, které podnik ÚV svazarmu Modela vyráběla. Celoplastový píst byl doplněn těsnícím kroužkem, hlava válce doznala změn velikosti a počtu výfukových otvorů, Také kliková skříň byla odvětrána. Plastová plnící koncovka byla nahrazena duralovou, nádrž k motoru byla různých velikostí atd. Viz foto.
Tak jsem se rozhodl dát této kategorii ještě šanci a motor jsem dal dokupy. Sehnal jsem ještě jeden a plno náhradních dílů. Nakonec jsem Brigadýra oprášil a kompletně zrestauroval. Už se těším na klidné letní podvečery až si opět zalétám.:-)

Plánky: JPG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

27.11.2012
  Řekl jsem si, že bych asi měl mít brigadýra postaveného znovu a pěkně si s ním vyhrát, co do přesnosti stavby, ale taky mám v ůmyslu postavit křídlo celé z balsy tak, abych se dostal s váhou alespoň na 80g. Podařilo se mi na inzerát (díky Jirko! :-) ) sehnat starou stavebnici Brigadýra z roku 1991. Je to už novější ze dvou verzí stavebnic. Je kompletní a original plán je daleko čitelnější, než kopie z internetu.
  Brigadýr je téměř hotov, chybí už jen namalovat náboje na kola a nápisy na křídla a trup. Nakonec jsem trup polepil barevným modelspanem. Mikelanta barvená barvami Duha se nedala použít, po navlhčení Herkulesem pouštěla barvu. Celková váha se ale bohužel i s balsovými žebry a motorem(25g)vyhoupla na 95g.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

6.12.2012
  Díky modelbazaru jsem přeci jen sehnal starou stavebnici Brigadýra a tu starší ze dvou verzí stavebnic. Je opět kompletní. Jak jsem zjistil síla materiálu trupu je cca 2x silnější, než u novější verze.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

3.7.2018 Když jsem byl v tom zalétávání gumáků, tak jsem vzal s sebou i sifoňáky. Brigadýr letí napoprvé a charakteristický zvuk motoru má svoje kouzlo, kterému jde jen těžko odolat. letové výkony jsou přímo úměrné stavu motoru.:-)

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2018. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.