Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Vso 10 4m:

 (14.11.2006) Na 4m jsem myslel už dávno, ale neměl jsem stále dost odvahy. Jak člověk ale stále více lítá a staví a setkává se s lidmi, kteří lítají velké (elektro)větroně, napadlo mě udělat éro větší, s rozpětím křídel 4m. Váhal jsem mezi Ventusem a Blaníkem, no ale tendr vyhrála opět nečekaně VSO 10 C. Jednak proto, že mám pro stavbu nejvíc podkladů, ale hlavně vím jak lítá. Stavím ji tedy již po třetí. Pohon plánuji elektro, kolem 900W. Jeho upevnění bude stejné jako u Discuse 3m, aby po demontování vrtule nebyl na éru poznat pomocný pohon. Uloženéí čelního ložiska je vidět zde.

Inspirace také viz: http://pierre.rondel.free.fr/images2/pegase/index.htm

Trup i křídla jsou vybroušena jak jinak než ze Styroduru (nažloutlý XPS). Jednotlivé desky tl. 30mm zakoupené v Hornbachu jsem povrchově jemně přebrousil a slepil Purexem. Trup je lepen délkově na třikrát, protože je už docela rozměrný(1.9m) vzhledem k velikosti desek. Prostřední dvě vrstvy jsou odlehčeny pro pozdější snadnější dlabání prostoru pro táhla a elektroniku. Vybrousil jsem podle šablon vnější tvar a stejně jako u VSO(2m) je povrch trupu zpevněn dvěmi vrstvami mých starých známých: herkules + balící papír. Herkules jsem neředil. Po dokonalém vyschnutí(2dny) jsem celý povrch přebrousil a vytmelil. Poté je nanesena vrstva laminátu (sklo, tkanina 80g/m2). Po vytvrzení přebroušena pod vodou a opět nanesena další. Tu jsem taky přebrousil a pak vytmelil super lehkým šlehaným tmelem ONE TIME. Vnitřní část trupu, kde bude elektronika je po vydlabání a vybroušení do požadovaného tvaru polepena 1x papírem a 1x přelaminována. Při váze cca 1kg/1,9m je povrch trupu dostatečně pevný, při poklepání vydává tón. Zatím je nastříkán jednou vrstvou bílého nitrolaku.
Vop a sop je polepena pouze dvakrát vrstvou: herkules + balící papír. Bez nosníků. Pant vop tvoří po celé délce pentle šíře 2cm. Dobře se lepí a pohyblivé části pak chodí lehce. Místa, kde jsou čepy na otáčení sop, jsou vyztužena překlížkou tl.1mm. Křídla jsou také zhotovená stejnou technikou, jelikož jsem líný vyrobit si odporovou pilu. Málem mi z toho broušení sice upadly ruce ale povedlo se. Jedno křídlo: cca 4h broušení. Následně budou také 1x přelaminována (sklo, tkanina 80g/m2) u centroplánu plánuji až tři vrstvy. Profil vlastní. Nosník bude jeden, smrkový 30x20mm, postupně se zužující až na 10x8 a vyztužen uhlíkovým rovingem.

 (22.05.2007) Konečně jsem se dostal se stavbou zase o kousek blíž k cíli. Ikdyž jsem schopen vyrobit různě výkonné střídavé motory, neodolal jsem a pořídil XM4250CA-6. Má povolený příkon 900W, tak snad to bude se sklopkou Aeronaut 14x8 na pohon 5-ti kilového větroně stačit. Regulátor jsem zvolil nakonec místo spinu 66, E-max ESC 60A. Jednak je o 2000,- levnější, ale taky nepotřebuju spínanný BEC. Použiju nakonec přijímačovky NIMH GP 2200 4čl. Jako pohon mám NICD 1700 SCR 10čl. Ten by měl dát i 50A, takže ve finále příkon cca 600W. Serva jsem použil na SOP standard Futabu S1000 v centroplánu a bovden, na VOP HS-81 v kýlovce, na křidélka 2x HS-81 a na brzdové štíty 2 mikroserva. Uvidíme jestli to bude nakonec stačit, na nějaké průlety na rychlosti se nechystám. Jde mi pouze o pohodový provoz. Stříkáno je 2x akrylkombinační vrchní lesklou bílou barvou C2028. Doplňky červeným nitrolakem.
Přemýšlel jsem jak se mi asi bude takové heblo házet, tak jako pokus jsem sestrojil odhazovací podvozek, díky kterému by se mělo éro rozjet a vzlétnout. No uvidíme, na kolik se předpoklady splnily, zálet je už na spadnutí.

(01.11.2007)Tak zálet se nějak moc nepodařil, ačkoliv jsem se dost snažil, pohonná jednotka 15čl. NiMh a motor 900W je nejspíše slabá a neutáhne éro, aby vzlétlo z travnaté plochy letiště, což byl záměr. Hodně ještě přemýšlím o gravitačním startu, v okolí jsou i dokonce vhodné svahy, tak uvidíme... Mezitím ale bych chtěl postavit nová křídla z balsovým potahem, čímž bych odlehčil zátěž motoru. V současné době jen křídla váží 2,5kg, tak bych to chtěl alespoň o 1kg snížit. Zatím mám na CNC vyřezána žebra.

Ještě přikládám graf z programu Dualsky Calculator, je na něm vidět, co se přibližně dělo ve zvolené sestavě: vrtule-motor-regulator-baterie.

Rozpětí: 4000mm
Délka: 1894mm
Výška: 365mm
Váha: 5,5kg(+RC)
Ovládané: S,V,K,Motor a brzdy

Plánky: GIF a DWG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.