Xantipa:
nbsp;(12.1.2007)Tohle je další kapitola mých splněných snů, kdy se člověk dostává v modelářství dál a dál od balzy a papíru přes polystyren až ke kompozitu. Vždycky jsem pokukoval se zájmem po těchto modelech když jsem se náhodou dostal na nějakou soutěž jako divák. Neobyčejná pevnost konstrukce křídla a trupu dává možnost startovat na navijáku a razantnější létání.
Na Modelbazaru jsem objevil inzerát o prodeji Xantipy, tak jsem neváhal a éro koupil. Cena spíše symbolická, stav žalostný. O všem jsem byl ale informován, tak jsem s tím počítal. Nezbytná byla kompletní restaurace pevnostních dílů a povrchu. Křídla byla dost potlučená, musel jsem tedy část centroplánu v místě spojení s ušima rozpárat, nalepit balsu a přelaminovat. Nakonec vybrousit pod vodou a nastříkat. Také trupu se nevyhlo vyztužení uhlíkem v místě nasouvací hlavice. Snažil jsem se vše spravit tak (ovšem ne na úkor pevnosti), aby nenarostla váha a nezhoršily se letové vlastnosti. Vše vybroušeno a nastříkáno.
Nakonec se povedlo a odměnou mi je neuvěřitelně výkonný větroň, který má kluz asi nejlepší ze všech mých letadel. Také pronikavost proti větru (5m/s) je neskutečná, na průleteh éro vydává zvláštní tóny. Při hodu z ruky se na svahu dá létat strašně dlouho, zatím na to nejsem zvyklý, ale je to fajn. Zatím hody z ruky, nebo gumicuk, ale ten je na éro o váze 2,1kg slabý, stačí tak maximálně na nabrání 20m výšky a to je někdy málo.
Osazena je na motýlu 2x HS-81(tah 2,6 - 3kg), křidélka 2x HS-81, brzdy 2x ECO-16(tah 2,5kg). Ovládání je příjemné, trochu jsem si zkomplikoval zálet špatně zapojeným ovládáním motýlka, protože jsem s ním nikdy nelítal. No, na soutěž se s ní nechystám, preferuji rekreační létání na svahu.
Model je po opravě a už zalétnutý, viz foto a video.
Trochu jsem si pohrál se svou MC-12 a nastavil si mixy:
1)směrovka-výškovka
2)křidélka-směrovka(možnost vypnutí na ext.přepínači)
3)klapky dolů-výškovka mírně dolů-křidélka nahoru(možnost vypnutí na ext.přepínači)
4)celá odtokovka křídla mírně dolů-nebo do 0-mírně nahoru(ovládáno kanálem 5,třípolohovým přepínačem) Pekně se s tím dá měnit zakřivení profilu a využívat tak v termice, nebo ve velkém větru, popř. únik z termiky, nebo start na šňůře.
U všeho nastavitelná ůroveň výchylky v %.
Rozpětí: 3260mm, Profil: SD 7037, Plocha: 64,5dm2
Délka: 1450mm
Výška: ~
Váha: 2,1 kg(+RC)
Ovládané: S,V(motýl), K, Klapky.
Plánky:
GIF a DWG
Videa:
|