Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Inspira:

 (01.11.2007) Tak jsem se po úvaze stále větších nároků pustil do stavby éra a zase většího. Rozpětí 4,5m není zas tak moc :-). Makety větroňů se mi líbí opravdu hodně, ale to trhání proudnic na minimálce! Proto jsem potřeboval vytvořit větroň, který bude opravdu hodný a polétání s ním bude po všech stránkách pohodové.

Mělo by se jednat o fůzi mezi F3J - nechal jsem se inspirovat kolegovým Storkem - od toho taky název Inspira a osvědčenou konstrukcí typu Sky dancer. Konstrukce výhradně balsová + smrkové nosníky. Sem tam uhlíkové pásnice 10x1mm a trocha laminátu. Prostě klasika. Jen potah bych chtěl konečně realizovat fólií. Zatím jsou na CNC mašině vyřezána jen žebra, ale dlouhé zimní večery se blíží, tak bude určitě o zábavu postaráno... Profil jsem použil vlastní, na obrázku je srovnání s Epplerem 387. Ovšem ten jsem viděl až po postavení křídel. :-) Jako pohon mám v úmyslu použít střídavý motor vlastní výroby, tedy konkrétně motor č.11. Ovšem osazení by mělo být na demontovatelném pylonu a v tlačném uspořádání. Rozměr sklopné vrtule aeronaut asi 15 palců. Pohon články A123, ale to předbíhám, uvidíme. :-)

 (31.12.2007) Na silvestra mi došel konečně balík s balsou, uhlíkovými pásnicemi a trubkami, ale já samosebou nebyl doma. Ale naštěstí jsem to skoulel na poště tak, abych měl balík doma ještě dnes. Tak ta hromada na 2.fotce je materiál na stavbu. Objednáno 11.12.2007, dodáno 31.12.2007. Tomu říkám rychlost!!! :-( Křídlo má konstrukci smíšenou, žebra z balsy tl. 3mm, smrkové nosníky a uhlík. Na tuhý potah jsem zvolil balsu tl. 2,5mm.
 (07.01.2008)Tak jsem se stavbou zase kousek pokročil, mám už v kupě polovinu křídla. :-) Hlavní nosník, který je tvořen 2x smrkovou lištou 10x4mm, je vyztužen uhlíkovým páskem 0,5x10mm shora i zespod. Mezi tyto nosníky je na výšku vlepena balsa tl. 3mm. Tím pádem je křídlo pevné na ohyb i krut jak beton. Dále je uhlíkovým rovingem zesíleno místo nasouvání ucha do poloviny centroplánu. Nábežnou hranu tvoří spolu s balsovou lištou 12x10mm i smrková lišta 5x8mm, která je po 3/4 rozpětí a je shoblována a sbroušena do požadovaného tvaru. Zatím tato půlka křídla měří 2200mm, hloubka je 300mm a váha bez potahu je 700g.
 (10.01.2008) Dnes jsem dokončil nahrubo Vop, potah tvoří balsa tl. 2mm. Žebra jsou z balsy tl. 3mm. Uhlíkové trubky pr.6 a 4mm tvoří nosníky a pouzdra pro nasunutí spojovací tyče. Zatím váží 100g.
 (13.01.2008) Trup už se zdárně taky formuje, je slepen z balsových bočnic tl.8mm jako krabice. Poté vybroušen do předpokládaného tvaru. Ještě ale musím trošku doladit centroplán. Sop je dělená, pevná část je z bukové balsy tl.2,5mm vyztužená tl.8mm. Pohyblivá část má potah z balsy tl.2mm, výztuhy zase tl.8mm. Docela mi dal zabrat pákový mechanismus pro ovládání Vop. Šlo hlavně o přesné ustavení pouzder tak, aby byla plovoucí Vop vůči Sop kolmá. Náhon je řešen bovdeny. Nakonec je trup delší oproti původnímu plánu o 100mm.
 (21.01.2008)Konečně se mi podařilo Inspiru sestavit, hlavně taky kvůli dodělání centroplánu a kabiny. Křídla se nasouvají na 2 laminátové černé trubky 16/12mm. Do nich jsou ještě vlepeny laminátové černé tyče pr.12mm. V křídlech a centroplánu jsou pouzdra ve tvaru trubky, zhotovené z papírové hnědé lepící pásky. Tloušťka stěny je 1mm. Jěště chybí dodělat jedno křidélko a usadit brzící štíty. Docela se mi nechtělo do stavby druhé poloviny křídla, když jsem si vzpoměl, kolik broušení bylo na první. Trup bude potažen dvěmi vrstvami laminátu 80g/m2 a po vybroušení nastříkán na bílo. Taktéž náběžka a odtokovka bude lehce přelaminována. Zatím éro váží 2,5kg.

Musím se ale taky zmínit o velké podpoře ze strany mé ženušky Lenky a moc jí poděkovat za pochopení které s mým koníčkem má. Důkazem je i fakt, že mi na svátek koupila 3 role 2m Oracoveru. Hned jsem jej cvičně vyzkoušel, protože jsem s nažehlovací fólií ještě nikdy nepracoval. A výsledek? Je to pohodová prácička, povrch je nádherně lesklý, a nesmrdí jako lakování. Nechápu, proč jsem nenažehloval už dřív!

 (03.02.2008) Trup i náběžky s odtokovkou na středních dílech jsou přelaminovány. Vše vybroušeno. Poprvé v životě jsem se pustil do potahování nažehlovací fólií, konkrétně Oracoverem. Mám doma starou žehličku, na které jsem nastavil střední úroveň a pustil se do práce. Hned napoprvé se mi podařilo krásně potáhnout a vypnout cvičný kousek . Přišel jsem ale na to, že je lepší nažehlit jen hrany, pak zalemovat a nakonec horkovzdužnou pistolí fólii vypnout. Pak hned uhladit hadříkem, aby se fólie přilepila. Tím pádem není nijak poškrábaná.

 (03.03.2008) Pustil jsem se do elektroinstalace. Na spojení centroplánu a trupu jsem použi 9-ti pinový cannon. Samice je zapuštěna celá v trupu, samec je zadlabán do kořenového žebra. Oboje přišrubováno. Na spojení centroplánua uší je použit klasika JR servokonektory, stejně jako u f3j. Serva jsem použil na křidélka GWS 3,6kg tah a na štíty eko 16 s tahem 2,2kg. Na Sop a Vop standartní serva HS-422. Náhon bovdeny.

 (22.03.2008) Na některé materiály se člověk opravdu načeká (1 měsíc), ale nakonec pošta s balíkem 2m oracoveru - žlutá piper dorazila i k nám. Spodní část křídel spolu s Vop je už potažena. Střídají se žlutá s černou. Byla to docela zajímavá práce, musel jsem dbát na přesné požehlení, jinak by se hrany barevných přechodů zvlnily. Mám už vyzkoušené i mixy, tzn. křidélka-sop, brzdy-křidélka nahoru-vop nahoru(2st.).

 (02.04.2008) Trup je nalakován čirým autolakem, tedy stejným, jaký jsem použil na stříkání Calibry 2,0i. Kompresor si jen chrochtal, povrch se krásně slil, prostě pohodička. Teď jen vyřešit, jak dovážím těžiště, protože do špice musím dát cca 0,75kg závaží. Asi olova, ale kde ho koupit? :-((

 (26.04.2008) Dnes jsem se odhodlal Inspiru hodit vstříc větru. Trošku s obavami, ale jak se ukázalo zbytečnými. Vše se povedlo, koncepce přesně odpovídá očekávání. Éro je klidné, dobře se háže i přes váhu 4,6kg. Nemusel jsem ani dotrimovávat. Dobře se chytá v termice, akorát brzdy jsou hodně účinné. Dokonce se mi při přistání podařilo zalétnout za muldu a neviděl jsem, kam dosedám... Ozval se docela rachot... doběhl jsem k éru, nic mu nebylo, jen bylo zaryté do země asi 10cm jako oštěp. :-))

 (8.05.2008) Protože mi chybělo ještě video z lítání, poprosil jsem manželku, aby natočila něco málo kamerou. Pavlík v krosně sice trošku dával najevo, že se nudí a třepal ženě záběrem, ale i tak se dalo něco použitelného vybrat. Dokonce jsem vyzkoušel na plno brzdící štíty, při utrácení výšky v termice se výborně osvědčily, éro je stabilní a klesá opravdu dost. Neodolal jsem a Inspiru trochu rozjel do rychlosti. Nó, tak to byl terve zážitek, pěkně nahlas sviští, ale výkrut, nebo přemet zatím mám strach udělat. Ale jak se říká s jídlem roste chuť že...

 (20.05.2008) Konečně jsem se pustil ještě do poslední úpravy designu, přeci jen je éro takhle hezčí, doplnil jsem totiž na konce křídel, vop a sop žlutočerné pruhy a do centroplánu nápis INSPIRA. Konečná váha 5kg.

Rozpětí: 4500mm
Délka: - 1900mm
Výška: - 406mm
Váha: 5kg
Ovládané: S,V,K,Motor a brzdy

Plánky: PNG, Inspira barvy a DWG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.