Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Pike perfect:

 (03.09.2020) Pořídil jsem Pike perfect o rozpětí 3,55m. Hlavní důvod byl malinký návrat od hudby k modelařině a k pohodovému létání v termice. Ovšem vlekání na gumicuku je poměrně náročné a docela se u toho člověk nachodí... Tak mě napadla elektrifikace.

Na diskuzním fóru rc-network.de, nebo rudisrc.blogspot.com je popsán postup úpravy modelu Pike perfect tak, aby se do ůzkého trupu vešly veškeré komponenty, jako je motor, regulátor, pohonné baterie atd. Každý modelář má také osobitý pohled na výkon pohonné jednotky, někdo létá soutěže F5J, někdo léta rekreačně. Já patřím k té druhé skupině.

Původní vzhled jsem změnil, přestříkal křídla a povrch vyleštil. Takhle se mi zdá éro více barevně kompaktní a cool. :-) PS: omlovám se za kvalitu fotek moc jsem to nežešil a fotil telefonem.

Rozpětí: 3550mm
Délka: - mm
Výška: - mm
Váha: 2,03 kg
Ovládané: S,V,K,Motor a brzdy

Plánky: JPG, DWG

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Začalo prohledávání nabídek komponent na internetu, pak zjištění, že investice bude docela vysoká, pokud chci kvalitu a výkon. Rozhodl jsem se použít vzhledem k velice štíhlému trupu v přídi, motor s planetovou převodovkou.

Volba padla na kombinací motoru HET 2W-20 a převodovky Kontronik 5,2:1 s příkonem 700W - 149g, regulátor Xcontroller XC65-L (65A) - 61g a pohonnou akku LiPol XPower 1300-3S ULT 150C - 121g. Kužel jsem vybral turbo 30x5 s Z trámcem a listy aeronaut cam-c 16x10.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

No, moc místa v trupu pro tolik věcí není. Abych dodržel těžiště, musel jsem udělat místo pro pohonnou baterii, která se zasouvá do trupu směrem ke křídlu, posunutím serv sop a vop pod kabinkou. Ve špici je jen motor s převodovkou a regulátorem. Uřezal jsem špičku trupu a vyrobil motorovou přepážku z laminátové desky 2mm. Ta má samozřejmě větrací otvory pro chlazení motoru. Lepeno k trupu směsí epoxidu s mikrobalony. Vrtule s turbokuželem se nasouvá na hřídel převodovky průměru 5mm. Anténky přijímače Frsky X8R se nasovají do trubiček v trupu a jejich konce jsou vyvedeny ven.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

(05.09.2020) Tak zálet mám za sebou, pohon splnil očekávání a éro o váze 2100g stoupá téměř kolmo vzhůru. Po 30 minutách letu a 4 přistání a vystoupání do cca 120m dle varia, bylo napětí na jednotlivých článcích 3,82V. Doma jsem dobíjel cca 700mAh. Překvapivě baterie jen 1300mAh 3S opravdu funguje.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Přeci jen ale udělám malou změnu v elektroinstalaci, protože mám zapojený senzor na měření napětí pohonného aku a vario. Po čtvrtém vystoupání do cca 130m se mi zdálo ovládání nějaké gumové, éro reagovalo na ovládání se spožděním. Přidám asi do trupu ještě přijímačovky 4,8V a pohon použiju na max 3 stoupání. Přeci jen krmit 6 nenasytných serv z BECu (5,2V, 4A) po 4 stoupání je asi moc.

Po 3 stoupání bylo napětí 11,89V. Spoždění v ovládání jsem nepozoroval. Po 4. stoupání bylo napětí 11,39V = 3,8V na článek a zpoždění už bylo. Nebo pořídím lipol s vyšší kapacitou. Lipol 3s 2200mAh(50C) má stejný průřez jako 1300mAh(150C), tedy 34x23, ale délku má 108mm oproti 74mm a váží o 49g víc - 170g. Přijímačovky Enelop 2000mAh váží 121g. Pro ně bych musel udělat otvor do trupu pro umístění do těžiště pod křídlem a to se mi moc nechce. No ještě uvidím.

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.