Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Blade 400 3D:

 (10.01.2012) Po ůspěchu s létáním s DH9104 jsem si řekl, že bych to mohl zase zkusit s 6-ti kanálem. Ikdyž s Blade CP pro mi to moc nešlo, vrtulník byl nestabilní. Zatím mám tedy heli nastavenu na klidné létání, poměry mixů na 60% citlivost zisku gyra (5k) na 40%. S akrobacií nepočítám, chci se ale naučit pěkně létat zatáčky a osmičky s náklonem. Tak aby dojem z letu byl hezký i na pohled.

Trochu potíže jsem měl s osazením gyra GA250 Assan s mems senzorem. Umožňuje létat v režimu AVCS, nebo normal. Volbu typu serva, normal, nebo revers řízení a nastavení krajních poloh výchylek serva vrtulky. Nedařilo se mi dostat do nastavení typu serva, ale nakonec jsem to zvládl. Gyro je je i přes cenu cca 400kč velice citlivé, podle diskuzí nedriftuje, jako třeba HK401. Tuto nepříjemnou vlastnost jsem si užil u Double horse 9104(je vidět i na videu) kdy doleva zatáčel vrtulník svižně, ae doprava se sklouzl a nazatáčel, musel jsem to vždycky utáhnout kloněním.

Motor je střídavý outrunner Aeolian 4000kv, regulátor Aeolian 35A. Serva jsem použil s kovoými převody MTAS 003M. Kupodivu i na vrtulce je to v pohodě, nastaveno mám default(1520us/70Hz).

Viz foto a video.

Průměr rotoru: ...720/140mm
Délka: ...........630mm
Výška: ...........225mm
Váha: ............686g (i s RC)
Ovládané: ........klonění a klopení(3 serva naklápí desku cykliky), vlevo_vpravo(vrtulka) a nahoru a dolů(plyn/servo).

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

(19.01.2012) Trochu jsem si pohrál s designem, kabinka je z HK450(90kč) a ocasní plochy z vrstveného laminátu tl.1,5mm. Kýlovku jsem udělal delší, aby vrtulka nedrhla o zem.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

(1.4.2012) Zkusil jsem pár startů bez kříže a byl sem trochu zklamaný, vrtulník tedy stabilitou noplývá. Abych se nestal věčným kupcem náhradních dílů, dohodli jsme se s kolegou Berťou, že si HK objednáme 3D stabilizační system Flymentor. Z číny vyšel i s poštou na cca 1700kč, u nás se prodává za 2600,-. Tak jsem zvědav.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

(8.4.2012) Den D nastal, tak jsem vyzkoušel sestavu, jak asi bude fungovat. A je to tam, stabilizace funguje výborně, škoda, že dost foukal vítr, ale i tak je už znát velikost heli v letu.

Video:

Popis obrázku pro google

(16.4.2012)Musím se přeci jen zmínit o mém nůspěchu. Z modelbazaru jsem koupil (samozřejmě až po mém zjištění doma) nefunkční flymentor. Prodávající to musel vědět a po naší domluvě o vrácení peněz si ani tak zpětnou zásilku nevyzvedl. Na maily už nereaguje.:-( 2000kč v kopru... No ale já se jen tak nevzdávám.

Takže: pokud vám nefunguje zprávně gyro na Flymentorovi, nezoufejte, většinou je v háji některý ze 3 piezo-gyro cenzorů. A protože tímto muj flymentor 3D nefungoval vůbec, napadlo mě objednat tyto senzory a vyměnit je. Nastalo zjišťování na internetu detilů o problematice, hledání konkrétních typů senzorů, nákup na Ebay - díky Ivane!

A výsledek? Vše opět krásně funguje, cena 4ks(jeden do zálohy) piezo senzorů ENC 03 MA (Murata-japan) na krytu napsáno JPN MA 415, vyšla na 624kč celkem. Na internetu gyro sice nabízejí samostatně, ale za 70 Euro. A to se vyplatí! Oprava viz foto:

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

(26.4.2012) Tohle je to, co mi na vrtulníku pořát chybělo, maketovost. Takže jsem se rozhodl, že Bladovi 400 pořídím z HK maketový trup. Váha je na laminátovou skořepinu minimální a barevnou kombinaci jsem zatím moc neřešil. Proběhl i zkušební let a je to fajn, helina je v luftě o hodně zajímavější a pro mě čitelnější.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Video:

Popis obrázku pro google

(2.5.2016) Nebyl jsem spokojen s chlazením regulátoru. Na internetu je použitelný chladič za cca 150kč. není to moc, ale s poštou 2x tolik. Tak jsem si vyrobil vlastní, ze starého alu chladiče pro triaky. Trochu řezání a trochu pilování...Rozměr nového chladiče je 22x35x6mm. Funguje dobře, po vylétání 2 baterek byl vlažný. :-)

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.