Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

F3k - Thowt:

(25.7.2017)Kategorie F3k, nebo Dlg je mezi modeláři poměrně dost rozšížená, tak jsem se rozhodl to zkusit také. Vždycky jsem pokukoval se zájmem po těchto modelech, ale až teď jsem se do toho dal. Model jsem koupil jako olétaný, ale poměrně zachovalý z modelbazaru za solidní cenu. Výrobce je Ondřej Rezler (www.rcgliders.cz).

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Protože ale bylo vše koncipováno pro leváka a já jsem pravák, musel jsem jej přestavět. Tedy opatrně vypreparovat házecí kolík a vlepit jej epoxydem na opačný konec křídla. Dále bylo potřeba převrátit směrovku, protože není symetrická, ale kvůli kruhovému hodu opatřená nosným profilem. Takže opatrně vyříznout z konce trupu a nalepit ve správné poloze zpět. Navíc byla směrovka příliš blízko ke kozlíku vop, minulý majitel vyrobil pak ve výškovce vybrání, aby mohla normálně chodit, což se mi nelíbilo. Vše jsem pečlive a jemně obrousil a zalepil. Protože je éro docela subtilní je potřeba váhou šetřit a používat jen nezbytné množství lepidla, nebo laminátu.Rozpětí: 1500mm, Profil: , Plocha: dm2
Délka: - mm
Výška: - mm
Váha: - kg(+RC)
Ovládané: S,V,K,(Klapky).

Plánky: JPG a Datasheet serva Vigor VS 12 M: DATASHEET VS 12 M

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Serva pro ovládání pohyblivých ploch jsem zvolil Vigor VS 12 M. Mají tah 1,4kg při 4,8v. Váží s kovovými převody 8g a se svou tloušťkou 8,7mm se hezky vejdou do křídel i trupu. A hlavně, měl jsem zrovna 4ks doma :-)
Ovládací systém mám Frsky - Taranis X9E. Přijímač jsem osadil 8k Rx - F802, kompatibilní s Frsky v režimu D8. Telemetrii umí 2x napěťový vstup A1 a A2, takže třeba napětí přijímačovek + něco. Chtěl bych ale osadit výškoměr... No ještě uvidím jestli jej nevyměním za X4R.
Výškovku jsem nakonec koupil a osadil novou, ta původní měla pohyblivou plochu zkroucenou do vrtule, což ovlivňovalo letový projev po odhozu.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Tak první létání a kruhové hody mám za sebou, zatím jen tak do 20m + šněrování hrany na svahu. Ale je to sranda a baví mě to. Éro je hezky ovladatelné a při odhozu stabilní. Kluz dobrý. Poměrně dobrá pronikavost proti větru při té nízké váze. Trošku mě trápí vůle v kovových převodech serv, na odtokovce křidélek(klapek) to dělá cca 2mm. :-( Snad z toho nebude flutter. Ještě musím dovážit, aby těžiště s novými přijímačovými bateriemi bylo ok. Zatím letová váha kolem 290g.

(8.8.2017) Zjistil jsem, že některé nabíjecí 9v akumulátory jsou složené uvnitř z více článků. Pro voltáž 8,4v ze 7-mi a pro 9,6v z 8ks. Tak mě napadlo udělat pokus a koupit jednu takovou baterii.
Za 200kč jsem koupil od značky I-TEC 9v akumulátor. Je na něm napsána voltáž 8,4v takže je uvnitř 7-mi článek. Pro přijímačovou baterii jsem zvolil použít 4 článek. Články jsou k sobě spojené pomocí nabodovaných plíšků. Stačilo je natvarovat a přidat káblík s konektorem.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Rozměr jednoho článku je: 23x14x5mm. Takto složený accu o kapacitě 280mAh při 4,8V má váhu 30g a krásně se vleze do špice. Za 1 hodinu poletování spotřeba na 4 serva cca 200mAh. Přijímačovky jsem si proto vyrobil raději 2ks.

(15.8.2017) Létání s Thowtem je na pohodu, dá se pěkně odhodit do výšky, ikdyž se to zatím spíše učím. Je citlivý na termiku, takže se dá vytočit i slabý komínek a při přistání se dá pěkně chytit do ruky. Mě se to ale daří málokdy.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Videa:

Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2011. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.