Nabídka:

Počasí:

  • Počasí zítra
  • Počasí pozítří

Počítadlo:

  • Počítadlo

Odkazy:

www.windguru.cz

www.modelbazar.cz

www.sam78.cz

www.rcmania.cz

www.kolmanl.info

www.lomcovak.cz

lmk.vsetin.org

fil.7x.cz

www.flyingisgreat.com

www.speaker.cz

Rc Paraglider - Hobbyking 2,4m:

 (5.2019)Trendy v modelářství jsou různé a hlavně v posledních letech nabírají nový směr a nečekané možnosti. Rc paragliding patří mezi ně. Je na světe už nějakou dobu, ale mně oslovil až nyní. Ovšem cena takového modelu je dost vysoká. Naštěstí firma Hobbyking prodává použitelné křídlo singleskin s rozpětím 2,4m za cca 700kč. Tak jsem se rozhodl to vyzkoušet. Jako první věc jsem si objednal padák z Hobbykingu.

Popis obrázku pro google

Rozpětí: 2,4m
Váha: cca 1,5kg(+RC frsky)
Ovládané: S,V, motor.

Jiní výrobci jako Opale, Hacker, atd. ma jí ceny úplně jinde, i v řádu desítek tisíců korun. Pro začátečníka jako startovací set finančně vyloženě odrazující. Ano, létají lépe, ale na začátek? Další věc je výroba, nebo nákup pilota, rc vybavení atd. To už je potom ranec.

Objevil jsem Na RC manii vlákno příznivců rc paraglidingu, kde byla i adresa ke stažení konzoly pro 3D tisk. Tato konzola nahrazuje pilota a nese veškeré rc vybavení. Kolega Tonda mi vytiskl z materiálu Pet G tuto konzoli a mohl jsem pokračovat ve stavbě.

Tisk na 3D tiskárně se podařil. Začal jsem osazovat elektroniku. Serva jsem zvolil 2x MG 995 s reálným tahem cca 9kg. Motor jsem objednal SunnySky X2212 KV 980, regulátor ESC T-Motor F30A 2-4S. Vše z Banggood-u. Jenže pak zboží neměli skladem, musel jsem čekat...tak jsem osadil motor vlastní a regulátor jeti 18A. Baterie Turnigy 2,2Ah 3S, 11,1V.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Při startu je potřeba padák postavit do pozice - nafouknout a teprve potom odhodit, jinak se hned složí, toto nafouknutí se ne pokaždé podaří. Vyžaduje to tréning.

Zálet s tímto pohonem dopadl naprosto v pohodě váha letová cca 1,1kg. Paraglider po doladění délek ovládacích šňůr létá krásně, dokonce se mi podařilo ulovit i termiku! :-) Ovšem jak z termiky uniknout, když vás to tahá nahoru jako ve výtahu? Použil jsem utáhlou sestupnou spirálu, ale i tak se mu dolů moc nechtělo. Ale jinak super, je to úplně něco jiného létat s tímto parakřídlem než například s větroněm. Už jen v tom, že létá krokem. Navíc po složení zabírá oproti letadlu při přepravě jen minimum místa. A je to silně návykové !!! :-)

Bohužel ale materiál Pet-G nevydržel mé počáteční karambóly a při přistání pokaždé popraskaly držáky prstence. Pokaždé se nějaký ten střípek stratil až postupně nebylo co opravovat. Tak jsem je všechny uřezal a osadil sklopku.

Popis obrázku pro google

Konzola z 3D tisku je jedna věc, ale není to maketové. Co takový pilot? Na Ebay se dá koupit vhodná figurka pod názvem Action Man v měřítku 1/6, tedy 12"(30cm) dlouhá, v mém případě za cca 280kč. Oproti dostupným pilotům od výše zmíněných firem je to za hubičku.

Popis obrázku pro google

Je potřeba ale zhotovit otvory v hrudi pro osazení serv a pak ukotvení paží. Oblečení se dá na tohoto pilota ušít, jako jsem zkusil já, nebo sehnat z Aliexpressu.
Dále je potřeba vyrobit sedačku pod pilota, která ponese baterii, motor, regulátor a přijímač. Styrodur opět posloužil jako kopyto pro laminování, pro vytvoření dutiny jsem jej vylil acetonem. Je bez ochraného koše pro vrtuli, protože se mi zdá zbytečný. Potažena je barevnou textilií z vyřazeného školního batohu.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Po potažení a dokončení sedačky jsem musel dovážit ještě pilota na nohou tak, aby byla jeho pozice v letu přirozená. Naštěstí má široké nohavice. Nezbylo, než jít vyzkoušet funkčnost celku. Volba padla na okolí letiště v Poličné. Ženuška točila video. Vše fungovalo jak má, tak jsem si létání užil.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google


Video ze svahování 25.5.2019 na hůrce v Poličné - severní svah

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Konečně dorazila kombinéza, tak jsem pilota převlékl. Vešel se i s rozšířeným hrudníkem o 2 serva. Kombinéza je z Aliexpressu za 70kč i s poštou. Pro přepravu je vhodné mít parakřídlo zbaleno, využil jsem pytlík na šusťákovku.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google

Ikdyž z Ebay dorazila přilba jiná, než jsem si objednal(ach jo) dala se použít a nakonec jsem ji upravil dle obrázku a vyvrtal větrací otvory, aby vypadala jak má. Jen pro zajímavost, všechny řemínky a karabinky na ní jsou funkční a dají se délkově nastavit.

Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google Popis obrázku pro google
© Copyright 2007 – 2019. Zdeněk Kopeček. Všechna práva vyhrazena.